Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrněné transportéry a bojová vozidla různých zemí

11. 11. 2007
Obrněné transportéry a bojová vozidla pěchoty
FOTOGALERIE

LAV-25 - Autor: FAS 
Autor:  FAS
 
Nejrozšířenějším OT je americký M113 z padesátých let, který je ve výzbroji nejen americké armády, ale v některé verzi prakticky ve všech dalších armádách NATO. Byly z něj vyvinuty i bojová vozidla pěchoty, která jsou v současnosti hlavním prostředkem dopravy vojsk na bojišti. V ekonomicky silných zemích s tradiční zbrojní výrobou byla vyvinuta vozidla jiná, s lepšími bojovými vlastnostmi. Tak v USA je to BVP M2 Bradley A3 s průzkumnou variantou M3, v Německu Marder1 A3, v Británii Varrior a ve Francii řada AMX.

OT 64 SKOT
Svá vlastní bojová vozidla si pořídila i Itálie a Španělsko, ale stoupající finanční náročnost vývoje nových vozidel nutí výrobce se spojovat do nadnárodních projektů, jako je například víceúčelové obrněné vozidlo MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle). Na zbrojním trhu se však mohou uplatnit i nečlenové aliance, což je případ kolového OT Piranha švýcarské firmy MOVAG, který je ve výzbroji Kanady a USMC. Neměli bychom zapomenout na speciální konstrukce jako je AAV7A1 americké námořní pěchoty a německé lehké výsadkově vozidlo Wiesel 1.

M113A1

Obrněný transportér , neformálně nazývaný GAVIN, je určen k přepravě osob a materiálu. Byl vyvinutý v padesátých letech z transportérů M59 a M75, je plovoucí a přepravitelný vzduchem. Vozidlo lze snadno přestavět a tak rodina transportérů M113 zahrnuje přibližně 12 variant a celkový počet vyrobených vozidel překračuje 28 000. Používá se ve více než 50 armádách.

BVP M2 Bradley A3

BVP M-2 Bradley - Autor: FAS 
Autor:  FAS
 
Bojové vozidlo Bradley se vyrábí ve dvou základních variantách - M2 Bradley je určen k dopravě pěchoty na bojiště a její krytí palbou během výsadku a k boji proti nepřátelským tankům a obrněným vozidlům. Posádku M2 tvoří tři muži - velitel, řidič a střelec a pojme 6 plně vyzbrojených vojáků výsadku. M3 je určen pro průzkumné mise a jeho posádku tvoří tři muži a dva průzkumníci.

Od roku 1981 bylo vyrobeno 6720 kusů obou verzí. Modernizační program americké armády vychází z bojových zkušeností ve válce v Perském zálivu a předpokládá se modernizace asi 1000 vozidel. M2 Bradley je z hliníku, pokrytého laminátovým pancířem. Novější generace M2A2/M3A2 mají navíc ocelové pancéřování s možností přidání pasivního pancíře nebo pancíře typu ERA (Explosive Reactive Armour) pro zvýšení ochrany proti balistickým zbraním.

Marder1 A3

Německý Marder vyzbrojený kanónem a kulomety byl prvním bojovým vozidlem pěchoty v armádách NATO. Je to už starší, ale vydařená konstrukce koncipovaná tak, aby vezená pěchota mohla udržet krok s tanky Leopard. Jeho výzbroj poskytuje palebnou podporu proti pozemním i vzdušným cílům. V osmdesátých letech byla většina vozidel modernizována, byla doplněna o novější zařízení pro noční vidění a další úpravy, včetně dovybavení protitankovým i střelami MILAN. Vozidlo není obojživelné ( na plovoucí se musí speciálně upravit) a je dvakrát těžší než ruská vozidla stejné třídy.

Varrior

Britské bojové vozidlo Warrior začalo v britské armádě sloužit od roku 1986 v počtu 789 vozidel. Je dvakrát těžší než předcházející britské typy a veze menší počet vojáků. Je ale daleko lépe chráněno a při jízdě terénem je nezvykle rychlé, což předvedlo během nasazení ve válce v Perském zálivu. Hlavní výzbroj představuje 30 mm kanón RARDEN, který je spolehlivý a přesný. Vozidlo nemá střílny pro vezené mužstvo, protože se předpokládá že z rychle jedoucího vozidla se stejně nedá pořádně zamířit a není pravděpodobné, že by vojáci mohli něco trefit.

Warrior tvoří rodinu sedmi variant, která zahrnuje nosič PTŘS Milan, ženijní vozidla a velitelské dělostřelecké vozidlo, ve verzi BVP nese posádku 3 + 7. Váží 25.7 tun a dosahuje rychlosti 75 kilometrů za hodinu.

AMX

Francouzské BVP AMX-10P - Autor: i france 
Autor:  i france
 
AMX-10P je standardní pásové bojové vozidlo pěchoty francouzské armády, které bylo zařazeno do výzbroje už v roce 1973. Přesto, že je o hodně menší než bojová vozidla jako jsou Marder, nebo Bradley je vyzbrojeno kanónem ráže 20 mm se zdvojeným nabíjením, takže střelec může stisknutím tlačítka vybírat mezi tříštivým nebo průbojným protitankovým střelivem. Kromě poklopu ve vrchním pancíři a dvou střílen v zadní části korby nemají pěšáci uvnitř vozidla žádnou možnost vést střelbu ze svých zbraní ven z vozidla.

Další varianty AMX-10P tvoří velitelská, útočná obojživelná, zdravotnická, opravárenská, protitanková, minometná, radiolokátorová a dělostřelecká vozidla.

Wiesel

Pravděpodobně žádné vzdušné výsadkové jednotky ve světě nedisponují tak lehkým, malým a přitom relativně výkonným obrněným pásovým vozidlem jako aeromobilní jednotky německého Bundeswehru. Počátkem 90. let se ve výzbroji objevila první, kratší verze Wiesel 1 a koncem téhož desetiletí prodloužená verze Wiesel 2.

Korba vozidla je svařená z ocelových plátů a poskytuje ochranu proti municí ráže 7,62 mm a střepinam granátů. Na komunikaci dosáhne rychlosti až 70 km/hod. Wiesel 1 TOW nese odpalovací zařízení protitankových raket a vozidlo palebné podpory Wiesel 1 MK 20 je vyzbrojeno automatickým 20 mm kanónem. Prodloužené Wiesel 2 se stalo podkladem pro velitelskou, protiletadlovou, minometnou, muniční, zdravotnickou a ženijní průzkumnou verzi.

Piranha / LAW

obrněné osmikolové obojživelné vozidlo švýcarské firmy MOWAG, které pro americkou námořní pěchotu a kanadskou armádu vyrábí kanadská firma General Motors. LAV (Light Armored Vehicle) vzdáleně připomíná český OT-64 (SKOT) a to i výkony.

Vozidlo je přepravitelné vzduchem a unese ho i vrtulník CH-53. Pro lehké obrněné jednotky USMC bylo, kromě základní verze LAV-25, vytvořeno šest dalších verzí a to velitelské vozidlo LAV-C2, protitankové LAV-AT, protiletadlové LAV-AD, minometné LAV-M, zásobovací LAV-L a opravárenské LAV-R. Při bojovém nasazení během operace Pouštní bouře se vozidla osvědčila, ale několik jich bylo ztraceno palbou z vlastních řad.

AAV7A1

Opravárenský amtrack - Autor: US NAVY 
Autor:  US NAVY
 
Obrněný transportér pro námořní pěchotu, tradičně zvaný Amtrak. Vozidlo je plně obojživelné, přičemž jeho pohyb ve vodě zajišťují pásy nebo dva vodomety instalované vzadu na každé straně korby nad napínacími koly.Sériová výroba začala v roce 1971 a skončila 1974. Bylo vyrobeno něco přes tisíc vozidel a v rámci programu prodloužení životnosti SLEP byla řada z nich modernizována.

Posádku tvoří 3 osoby (velitel, řidič a střelec) a výsadek 25 námořních pěšáků. K výstupu i nástupu do vozidla slouží rampa v zádi korby a příslušníci výsadku mohou rovněž používat podélné průlezy ve střeše korby, kterými lze rovněž nakládat. Maximální rychlost na souši je 64 km/hod, ve vodě 13,5 km/hod při pohonu vodomety), maximální dojezd je 482 km.

Obrněný transportér OT-64

Střední kolový obrněný transportér (SKOT) je bezesporu jednou z nejlepších konstrukcí našeho vojenského průmyslu v minulých letech. Dokonalý kolový podvozek, univerzální a objemná pancéřová nástavba, schopnost plavby, centrální dohušťování pneumatik a vysoké výkony stavěly toto vozidlo v šedesátých letech na jedno z čelných míst ve své kategorii ve světě. Byl používaný u mechanizovaných, spojovacích a dalších speciálních jednotek.

První prototyp pod názvem SKOT (střední kolový obrněný transportér) byl zkonstruován v roce 1959 a do výzbroje armád Československa a Polska byl zaveden v roce 1964. Na komunikaci je vozidlo schopno dosáhnout rychlosti kolem 100 km/h. Mechanizované družstvo, které má OT ve výzbroji, je chráněno před střelami malých ráží a střepinami granátů pancéřováním celého vozidla. V současné době dochází k postupnému snižování počtů a vyřazování OT-64 z výzbroje AČR.

Bojové vozidlo pěchoty BVP-1

BVP-1 - Autor: FAS 
Autor:  FAS
 
Bojové vozidlo pěchoty (BVP) je lehké bojové pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí, vybavené mohutnými zbraněmi a pancéřovou ochranou. Zvyšuje palebnou sílu a manévrovací schopnost mechanizovaných jednotek na bojišti a to i v případě použití zbraní hromadného ničení. Vozidlo je vyzbrojeno 73mm kanónem, spřaženým 7,62mm tankovým kulometem a odpalovacím zařízením protitankových řízených střel. Při váze 13 tun může jet rychlostí až 65 km/h a jízdní dosah má 500 až 600 km. Ve vodě plave rychlostí 7 km/h.

Původní ruské BMP-1 bylo vyvinuto na podvozku lehkého plovoucího tanku PT-76 a má nízký profil, typický pro všechna ruská obrněná vozidla. Ten je velkou předností v boji, ale zároveň příčinou, proč je prostor pro osmičlenné družstvo velmi malý a nepohodlný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ooo

(ooo, 29. 11. 2010 15:37)

hele a co takhle vt tanků atd... ?

bddjdkhfre

(jhhojuuoihhg, 27. 3. 2009 15:08)

bla, bla fuj

vadí?

(David, 1. 3. 2009 13:44)

Vadí Ti to snad?

no a

(David, 1. 3. 2009 13:44)

tak jo no...

henzner

(koporait, 24. 2. 2009 16:46)

www.rozhlas.cz/nato/portal/_zprava/52015 - 49k
to je stránka ze který sto skopčil ty ty .........